Co ma wpływ na cenę ilustracji?

Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje ilustracja. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak tematyka i styl ilustracji, jej wielkość, przeznaczenie, a także zakres licencji. Zacznijmy od początku:


1. Tematyka i styl ilustracji

Może to się wydawać dziwne, ale tematyka ilustracji jest często kluczowa dla wyceny. Czasami rysunek może być łatwy do wykonania, innym razem bardzo trudny i trzeba na niego przeznaczyć więcej pracy, a co za tym idzie również czasu. Jest to szczególnie istotne w przypadku ilustracji naukowych, przy których bardzo dużo czasu potrzeba między innymi na przestudiowanie materiałów referencyjnych, w tym również zapoznanie się z wiedzą naukową z danej dziedziny. Inaczej też będą wyceniane ilustracje koncepcyjne bądź reklamowe, gdzie trzeba dopracować pomysł, a inaczej rysunki techniczne, tworzone na bazie dokładnego opisu, gdzie wszystko jest sprecyzowane i ustalone.

Podobnie styl ilustracji (a tym samym technika wykonania) bardzo mocno wpływa na to, ile czasu trzeba poświęcić na przygotowanie rysunku. Czasem jest to jeden dzień, innym razem ilustracja może zabrać cały tydzień albo i dłużej. Większość naszych rysunków powstaje na komputerze w oparciu o ekranowe tablety graficzne. Nie jest to jednak regułą. Zresztą dobry rysunek cyfrowy również wymaga dużego nakładu pracy i czasu. Często od rozpoczęcia pracy nad ilustracją do jej ukończenia mija wiele dni.

Dodatkowo, ponieważ każdy ilustrator ma swój własny styl rysunku, to na cenę ma wpływ również wybór konkretnego autora. Początkujący i nieznani rysownicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę, mają często niższe ceny. Choć nie jest to regułą. Z kolei ilustratorzy z większym doświadczeniem, wysokimi umiejętnościami i z uznanym dorobkiem będą bardziej cenić swoją pracę. 


3. Wielkość ilustracji

Przeważnie jest tak, że im większa ilustracja, tym cena jest wyższa. Dlaczego? Bo większy rysunek to więcej detali do narysowania, a te zwykle zajmują najwięcej czasu. Jest to szczególnie istotne w przypadku rysunków naukowych, koncepcyjnych oraz reklamowych.


4. Przeznacznie

Jednym z ważniejszych elementów wpływających na cenę ilustracji, jest to, gdzie będzie wykorzystana, np. czy będzie to rysunek na stronę internetową, czy do wykorzystania w animacji, bądź w grze? A może będzie to rysnek do książki czy też na plakat. Przeznaczenie ilustracji w dużej mierze determinuje parametry techniczne ilustracji oraz zakresy licencji i tym samym może mieć znaczący wpływ na cenę.


5. Zakres licencji

Ostatnim i równie ważnym elementem wpływającym na cenę jest zakres licencji. Licencja to inaczej pozwolenie na wykorzystanie ilustracji komercyjnie na określonych polach eksploatacji w określonym czasie, a czasem również na określonym terytorium. Im szerszy zakres licencji, tym ostateczna cena za ilustrację będze wyższa.


Ile zatem może kosztować ilustracja? Nie ma na to jednej odpowiedzi. Wycena jest zawsze indywidualna. Może to być kilkaset złotych, a może nawet kilka tysięcy.


Potrzebujesz zamówić ilustrację lub wizualizację 3D? Skorzystaj z naszego formularza.

Pamiętaj, wszystkie przesłane do nas informacje, traktujemy jako poufne i nikomu nigdy ich nie udostępniamy.