Ile kosztuje animacja?

Skoro jesteś na naszej stronie i czytasz ten wpis, to z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje przygotowanie animacji. Na to pytanie niestety nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ bardzo wiele czynników wpływa na cenę.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, które decydują o budżecie produkcji.


Technika wykonania

Filmy animowane moga być wykonane w bardzo różnych technikach. Zupełnie inaczej wyceniany jest film rysunkowy 2D, a inaczej w technice 3D lub animacja lalkowa. O tym, która technika jest droższa decyduje ilość czasu potrzebnego na produkcję. Najtańszą formą są często animacje 2D typu whiteboard, które najczęściej są wykorzystywane jako filmy instruktażowe lub edukacyjne. Technika ta opiera się na statycznych kreskowych rysunkach, które są rysowane lub pojawiają się kolejno na jednolitym tle w czasie odczytywania tekstu przez lektora. Zaletą tej techniki jest szybkość przygotowania animacji i stosunkowo niski budżet zaczynający się od 4 - 5 tysięcy złotych za minutę.

Animacja Whiteboard

Trochę droższą techniką jest animacja 2D, gdzie animowane są kolorowe ilustracje. Jest to bardziej pracochłonna technika przygotowywania filmu animowanego niż w przypadku animacji whiteboard, jednak efekt końcowy jest po prostu dużo lepszy. Bardzo często technika ta jest wykorzystywana w przypadku animowanych filmów korporacyjnych oraz edukacyjnych. Ceny za minutę takiej animacji zaczynają się od 7 tysięcy za minutę, ale mogą sięgnąć nawet 10-12 tysięcy załotych za minutę w zależności od tego jak bardzo skomplikowana będzie animacja.

Przykłady animacji 2D

Zupełnie inną techniką jest animacja poklatkowa, zarówno rysunkowa, jak i lalkowa. Należy ona do bardzo pracochłonnych i z uwagi na wysoki koszt oraz długi czas przygotowania jest rzadziej wykorzystywana w projektach stricte komercyjnych.


W reklamie, a także w przypadku animacji medycznych bądź naukowych, bardzo często wykorzystuje się animacje 3D, a czasami też techniki łączone. Budżet takiej animacji jest w dużej mierze zależny od skomplikowania samej animacji i zaczyna się przeważnie od 15-20 tysięcy za minutę, ale bywa też znacznie wyższy.

Przykłady animacji 3D

Długość animacji

Na cenę animacji bardzo duży wpływ ma jej długość. Inaczej jest wyceniana animacja 20-sekundowa, a inaczej 2-3 minutowa. Im krótsza animacja, tym cena bywa wyższa w przeliczeniu na minutę. Dlaczego? Ponieważ realnie pracy nad przygotowaniem koncepcji, storyboardów, modeli bądź rysunków może być tyle samo, co w przypadku dłuższej animacji.


Termin wykonania

Produkcja filmu animowanego jest czasochłonna i waha się między 3 a 6 tygodniami dla prostszych produkcji, a kilkoma miesiącami dla bardziej skomplikowanych animacji. Oczywiście czas ten można czasami skrócić, ale tylko w przypadku zatrudnienia do danego projektu dodatkowych osób, co z kolei podnosi koszty. Dlatego najlepiej nie zostawiać przygotowania animacji na ostatni moment!


Tematyka

Na cenę wykonania animacji ma wpływ również tematyka samego filmu, a tym samym jego skomplikowanie. Inaczej wyceniane są proste filmy instruktażowe, a inaczej animacje przedstawiające wyjaśnienie skomplikowanego zagadnienia naukowego, gdzie w pracę nad filmem zaangażowani są również konsultanci merytoryczni. Przygotowanie dobrego pomysłowego scenariusza jest również jednym z ważniejszych aspektów.


Parametry techniczne

Bardzo ważną cechą wpływającą na cenę filmu animowanego są jego parametry techniczne oraz przeznaczenie. Często jedno z drugim bywa też ściśle powiązane.

Obecnie standardem w Europie są filmy w rozdzielczości FullHD 1920x1080 px przy 25 klatkach na sekundę, ale powoli wkraczają już wyższe parametry, jak 4K lub niekiedy nawet 8K.

Poza tym animacje powstające do reklam telewizyjnych muszą mieć nieco inne parametry techniczne niż te, które są wykorzystywane w Internecie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku animacji 3D, gdzie na cenę końcową ma duży wpływ czas renderingu (więcej o tym, jak powstają animacje, przeczytasz tutaj).


Zakresy licencji

Standardowo na wszystkie filmy animowane, jakie produkujemy udzielamy licencji wyłącznej bezterminowej na wykorzystanie filmu na określonych polach eksploatacji oraz określonym terytorium. Im szerszy zakres licencji, tym cena jest wyższa. Przed podjęciem decyzji warto się zastanowić, gdzie nasz film animowany będzie wykorzystywany.


Podsumowanie

Poza wymienionymi wyżej czynikami, na cenę animacji może mieć wpływ też wiele innych aspektów, jak zatrudnienie określonego lektora czy reżysera, bądź zakupienie licencji na określony podkład muzyczny. Dlatego nie sposób często powiedzieć, ile kosztuje standardowa animacja. Czegoś takiego po prostu nie ma, bo każdy projekt jest inny i tym samym powinien być wyceniany indywidualnie.


Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana indywidualną wyceną Twojego projektu bądź masz już ustalony budżet animacji, wyślij nam zapytanie poprzez jeden ze specjalnie przygotowanych formularzy. Pamiętaj, im więcej informacji prześlesz nam w zapytaniu, tym szybciej i dokładniej wycenimy Twój projekt i będziemy mogli przygotować dla Ciebie dopasowaną do Twoich potrzeb ofertę.