Explainer video

Co to jest explainer video?

Explainer video  zwany jest również filmem instruktażowym lub objaśniającym. Jest to krótka animacja, która ma na celu wyjaśnienie złożonego tematu lub koncepcji, a także pokazanie działania i funkcji konkretnego produktu lub usługi. Jego tematyka może być przeróżna. Może dotyczyć nowych technologii, procedur firmowych czy procesów technologicznych lub też po prostu nowych koncepcji, które są trudne do wyjaśnienia. 

Cechy charakterystyczne explainer video

Cechą charakterystyczną explainera jest przede wszystkim jego cel, czyli uproszczenie i wyjaśnienie skomplikowanego tematu tak, by każda oglądająca film osoba zrozumiała istotę przedstawionego problemu. Forma ta wykorzystuje techniki storytellingu, czyli opowiadania historii, by przekazać trudne do zrozumienia informacje w prosty, ale też angażujący uwagę sposób. Bardzo często przy tym wykorzystywany jest podkład lektorski, gdzie narrator prowadzi widza krok po kroku przez animowaną treść, używając prostego języka oraz łatwych w zrozumieniu przykładów i przenośni.

Explainer video zwykle trwa między 60 a 120 sekund. Jest to na tyle krótki format, że pozwala skupić uwagę odbiorcy na treści, ale jednocześnie na tyle długi, by przekazać najistotniejsze informacje. 

Najczęstszą techniką animacji, która jest wykorzystywana w produkcji explainer video jest animacja 2D. Może to być motion design oparty na ikonach lub innych skojarzeniach graficznych, może też wykorzystywać animowane postacie lub rysowane w trakcie narracji ilustracje (animacja whiteboard). Bardzo często przy tym wykorzystywane są elementy identyfikacji wizualnej, takie jak odpowiednia kolorystyka, czcionki czy logo. Dzięki takiemu dostosowaniu do stylu i wizerunku marki/firmy explainer jest spójny z pozostałymi materiałami marketingowymi czy informacyjnymi. 

Często na końcu takiego filmu objaśniającego znajduje się wezwanie do działania czyli Call To Action (CTA). Element taki może zmotywować widza do podjęcia konkretnego kroku, jak odwiedzenie strony internetowej, zapisanie się na newsletter czy po prostu kupno produktu czy usługi.

Dlaczego warto zainwestować w explainer video?

Przede wszystkim ten sprawdzony format od wielu lat jest używany przez wiele firm i marek do edukacji, promocji produktów czy objaśniania skomplikowanych koncepcji. Dzięki prostocie narracji połączonej z atrakcyjną wizualnie animacją, explainer video jest jedną z najbardziej efektywnych form przekazywania informacji - odbiorca nie musi czytać długiego tekstu, wystarczy, że obejrzy krótką animację! Dodatkowo animacja 2D to idealna forma przy stosunkowo niewielkim budżecie, którą można z powodzeniem wykorzystywać przez wiele lat od wyprodukowania, zarówno na stronie firmowej, jak i w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz explainera?

Przykładowy explainer video możesz obejrzeć poniżej: